Warning: Creating default object from empty value in /chroot/home/zerotohe/zerotohero.hu/html/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Eclipse Maven | zeroToHero

Eclipse Maven

By 2014.11.20IDE

Sziasztok!

Legutóbbi bejegyzésünkben volt egy pár szó a Maven-ről. Most kapcsoljuk össze az ismereteket és nézzük meg azt, hogy hogyan használjuk az Eclipse-t a Mavennel együtt, mivel manapság nagyon sok fejlesztés Maven támogatásával folyik.

Eclipse Marketplace – Maven

Az Eclipsenek van egy marketplace nevezetű helye, ahonnan mindenféle plugineket tudunk az Eclipse-hez csatolni: Help menü -> Eclipse Marketplace…

Ahhoz, hogy tudjuk használni a Maven-t, a listából az elsőt installáljuk. Ezek után a Maven projekt importálása az alábbi módon történik:

File → Import… → Maven → Existing Maven Projects

Ezek után a browse-al el kell navigálni ahhoz a projekthez, amelyet meg szeretnénk nyitni, tehát a projekten belül ahhoz a mappához, ahol a Maven pom.xml-je megtalálható.

Töltsük le az alábbi source-t (ez az alaptréninghez tartozó kód, ha még nem jársz itt a tréningben, akkor is bátran használd)

            https://github.com/zth-training/ebean

és importáljuk be:

A képen látható pozíción kell az OK-ra kattintanunk, ugyanis itt található a pom.xml, majd ezután Finish.

Ha az alábbi képernyő fogad, akkor sem kell pánikba esni, a Resolve All Later gombra kattints, majd finish:

Mindezek után látható a projekt a Package explorerben. A projekt nevén jobb klikk → Run as → Maven build… -et kiválasztva, az alábbit kapjuk (ahol a Goals mezőt én már kitöltöttem.) A Goals mezőben a parancssori mvn utáni argumentumok írhatóak:

Ezen a felületen lehet beállítani mindent, ami a futással kapcsolatos, tehát környezeti változókat, JRE-t, VM argumentumokat, stb.

Fontosabb kapcsolókról, beállításokról a teljesség igénye nélkül :)

    • Base Directory: A source helye, ez lehet fix, ahogyan a képen is látszódik, de lehet relatív. A relatív a workspace alapján értelmezhető, a Browse Workspace… – re kattintva kiválasztható a workspace-hez tartozó projekt.

    • Offline : ami azt jelenti, hogy nem próbál meg csatlakozni a repository-khoz, hanem a .m2 mappában található dependenciákból dolgozik. Ez a kapcsoló hasznos, ha éppen nem tudunk hálózathoz kapcsolódni. Console-ból ez a -o kapcsoló.

    • A Skip tests kapcsoló: Ebben a módban egy tesztet sem futtat a Maven. Console-ból: -DskipTests vagy az old school módszer: -Dmaven.test.skip=true.

    • Debug Output : mvn debug mód bekapcsolása, Console-ból: -X kapcsoló

    • Maven Runtime : Az a maven, amely segítségével műveleteket végzünk a kódbázison. A képen egy beépített látható, de ez persze lecserélhető.

    • JRE fülön beállítható a futtatási környezet és esetleges alternatív JRE, valamint VM argumentumokat is meg lehet adni.

    • Environment fülön megadhatóak a környezeti változók, amelyeket esetlegesen használ az alkalmazás, de nem szeretnénk beállítani OS szinten.

Ha rányomunk a Run-ra, akkor látjuk, hogy sikeresen végrehajtódott az általunk kiadott maven parancs. A következő futtatásnál már nem kell mindezt megcsinálni, a Name mezőben definiált egyedi névvel elérhető ez a build konfiguráció. A Run → Run Configurations… menüből elérhetőek a már korábban létrehozott konfigurációk, és menedzselhetőek is egyúttal.

Új projekt létrehozása

Nézzük meg, hogy hogyan hozunk létre új projektet:

File → new → Other… és az alábbi kiválasztása:

és next. A következő ablakban az alábbiak láthatóak. Az első checkbox azt szeretné tudni, hogy achetype-ból szeretnénk projekt-et készíteni vagy sem. Készítsük most abból. A második helyen a default workspace van beállítva, én ezt most átírtam /tmp –re a játszóteremen, végül pedig az új projektet working set-hez lehet hozzáadni. Ha beállítottunk mindent, akkor next.

A következő képen választhatjuk ki az archetype-ot. Ha emlékszünk még a maven-alapokban elhangzottakra, akkor ott is, amikor a hello-world-öt hoztuk létre, akkor egy archetype-ot használtunk. Történetesen pont azt, amit most is használni fogunk:

A következő lépésként az alábbi adatokat kell megadnunk, és kész is vagyunk: finish.

Az eredmény, meglepő módon :) ugyanaz, mint amikor console-ból hoztuk létre a projektet:

Nagyjából ennyi a története annak, hogy hogyan lehet maven-es projekten Eclipse-t használni.