A zeroToHero programról
Amikor először kerestünk új kollégákat, az első ötletünk nekünk is az interjúztatás volt. Az a hagyományos módszer, amiben tudunk hasznosítani olyan mélyenszántó kérdéseket, mint például: „Hol látod magad öt év múlva?”, vagy „Miért kerek a csatornafedél?” :)
Nem kellett hozzá sok idő, és ráébredtünk, hogy ezekkel a módszerekkel szinte semmire sem megyünk. Így alig ismerjük meg az interjúalanyainkat, illetve ők is minket. Ekkor jött az ötlet: mivel napi munkánk során folyamatosan tartunk hivatalos (értsd: „fizetős”) oktatásokat, amelyek általában jó hangulatban, a csapatszellem jegyében telnek, ezért úgy gondoltuk, hogy az új kollégák megtalálásának legjobb módja is az lehet, ha oktatásokon ismerjük meg őket.
Látva a többi cég juniorképzésének sikertelenségét, arra jöttünk rá, hogy a „Hűűű, de nagyon jó termékeink vannak…” típusú, marketinganyagos képzések sem a hallgatóknak, sem nekünk nem lennének célravezetőek. Fontos, hogy Ti, mint hallgatók is olyan tudással távozzatok, amit aztán hasznosítani is tudtok. Az elmúlt 2 évben ezzel a módszerrel próbálkoztunk.
2014 nyarán elérkezett az ideje, hogy ezt a kezdeményezést magasabb szintre emeljük. Így született meg a zeroToHero program, a People Come First Informatikai Szakértők Egyesületén belül. A legfontosabb célunk a tudás átadása azoknak, akik tényleg nagy dolgokra születtek, és akikkel mi magunk is szívesen dolgozunk majd együtt közös projekteken. Szeretnénk segíteni informatikát most tanuló fiatal tehetségeket, hogy olyan környezetben kezdhessenek dolgozni, ahol a munkájukat és őket is elismerik/értékelik.
A csapat
Budai Attila
Álruhában: A zeroToHero tananyagírója, aki nélkül a példafeladatokat is neked kellene kitalálnod.
Papp Ágota
Álruhában: A zeroToHero tanácsadója, aki nélkül nehezebben igazodnál el a munka világában.
Kiss Balázs
Álruhában: A zeroToHero tanácsadója, aki nélkül nem tudnánk, mi az, ami igazán hasznos a pályakezdők számára.
Csubák Péter
Álruhában: A zeroToHero oktatója, aki nélkül nyugodtan aludnál otthon, és nem is gondolnál arra, mire való az a JDBC.
Rólunk mondták
A People Come First Egyesületről
„Komoly sikereket azok a vállalatok érhetnek el, amelyek a munkatársakat, azok tudását, mindennél magasabbra értékelik. A fő kompetitív előny ez a tudás lesz, illetve az az összefogás, amely az ilyen cégek dolgozói között kialakulhat. Deklarált cégvezetési filozófiámmá vált ez, és a hosszú évek bebizonyították, hogy a People Come First működési stratégia beválik. Az Egyesület remek lehetőséget fog adni arra, hogy megismerkedjük hasonló gondolkodású kollégákkal, akikkel együtt pedig hegyeket tudnánk megmozgatni.”
Kerepes Tamás, a PCF Egyesület alapítója
Merre visz az út?
A PCF Egyesület céljai:
- az egyesület tagjainak folyamatos szakmai továbbfejlesztése
- a tagok professzionalizmusának az elősegítése, támogatása
- információcsere az egyesület tagjai között az informatikai piac munkaerő-szükségletéről, a fejlődési irányokról, elhelyezkedési lehetőségekről
- az informatika, mint szakma népszerűsítése
- az informatika lehetőségeinek, korlátainak és veszélyeinek a megismertetése
- hozzájárulás az informatikai iparág szakember szükségletének a biztosításához
- hozzájárulás egy informatikai etikai kódex kialakításához
Hogyan lehetek részese?
A People Come First (PCF) egy sokrétű egyesület, amely a kezdő informatikus hallgatóktól kezdve a szakmai architekteken és vezető specialistákon keresztül az IT iparág minden résztevőjére számít. Az Egyesület alapvető célja, hogy létrehozzon és terjesszen egy olyan etikai normarendszert, amely az informatikus társadalom alapjává válhat. Emellett szakmai találkozókkal, oktatásokkal, illetve a partnercégek állásajánlatainak ismertetésével kívánja erősíteni az informatikus közösséget. A tagfelvétel hamarosan megnyílik, addig is íratkozz fel a PCF hírlevelére, hogy értesülj a velünk történő újdonságokról.